“Karanlık Gökyüzündeki Parlayan Yıldız” Alfredo Scout

Bugün Ersun Yanal’ın çıkardığı ilk on biri çok beğendim. Bunun sebebi genç oyuncuları görmemizi sağlamasıydı. Ancak oyuncuları izleyince ülkemizde yetişen Cebrail ve yurt dışında yetişen Murat ve Ferdi’nin oyun bilgisi aradaki farkı açıkça gösteriyor. Cebrail çok yetenekli bir çocuk ama malesef futbolun temel bilgilerine dair sıkıntısı var.

Fenerbahçe ilk yarı neredeyse tüm açığı o bölgeden verdi. Cebrail’in pozisyon alma sıkıntısını geçtim, görev yerinde bile bulunmaması Fenerbahçe’nin çok canını sıktı. Ersun Yanal bu bölgede Dirar’ı denemekte haklı çıktı. Murat eksikleri olmasına rağmen fiyat/performans açısından çok iyi bir transfer olduğunu bize gösterdi ve herkesin güvenini kazandı.

Kendini geliştirdikçe herkes daha çok sevecektir. Genç Okan ise ayakları iyi, güçlü bir fiziği var ama ağır bir oyuncu. İlk kez birlikte oynadığı stoper dahi olmayan Jailson ile doğal olarak uyum yakalayamadı ve bu yine Fenerbahçe’nin canını sıktı. Kaleci Altay’ı çok beğenerek izledim. Fenerbahçe kalesinde bugüne kadar gördüğüm ayakları en iyi kaleci. Pas oyunu oynatmak isteyen Ersun Yanal’ın onu istemesindeki ilk sebebin bu olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra soğukkanlı, sezgileri güçlü, oyun görüşü iyi, karekterli, birebir de çok iyi ve kurtarışları ile kendinden sözettiriyor. Ancak bugün yediği golde yine yan toplarda ciddi sıkıntısı olduğunu gösterdi. Pozisyonalma ve oyunu hızlıca başlatma (özellikle elle topu oyuna sokarak) özelliklerini geliştirirse biz buralarda onu tutamayız.

21 yaşındaki kaleci şu ana kadar ki performansı ile ben Fenerbahçe’nin as kalecisiyim diyor. Son olarak ise Ferdi Erenay Kadıoğlu… Topu her ayağına aldığında heyecanlanıyorum. Takımdaki oyun görüşü, oyun bilgisi bana göre en yüksek oyuncu. (Emre’yi vs. saymadığımı düşünün) Pas vermesi gerektiğinde ve vermesi gereken kişiye pası veriyor. Yaptığı her iş akıl dolu. Topsuz alanda yaptığı boş koşular keza öyle. Fiziğinden ötürü eleştiriliyordu bence fiziğide çok iyi. Çocuğun tek eksiği devamlı maç oynamak… Ben hoca olsam bu çocuğu direk ilk on bire yazarım. Eğer oynatılmayacaksa hoca bunu raporunda belirtsin ve Damien Comolli kendisini geliştirebileceği ve oynama garantisi olduğu bir kulübe kiralık göndersin. Bu çocuğa yapılacak en büyük kötülük onu yedekte çürütmek. Hoca eğer cesaret eder ona bu şansı verirse Fenerbahçe hem manevi hemde ilerisi için maddi (çokfazla)kazanır. Ayrıca Ersun Hoca’nın kazardırdığı genç oyuncular listesinin en kıymetlisi olur.

Diğerlerine gelecek olursak Cebrail ve Okan’ın yetiştirici bir kulübe kiralanması şart. Hocanın lig için ideal on biri ile çıkmadığını düşündüğüm için çok fazla takım odaklı yazmadım. Ancak takımda en başından beri görülen sol bek ve stoper eksikliği yine kendini belli etti. Zanka imzaladığı için geriye 2 tane kalıyor, ama onlar bugün dahi imzalasa bile takım savunmasını oturtmak zaman alacak. İlk 6 hafta Fenerbahçe için hiç kolay geçmeyecek. Vedatın 1. santrafor olarak yetmeyeceğini ve orta saha transferinin bu saatten sonra lüks olduğunu düşünüyorum. Bakalım neler olacak, göreceğiz…

Yazar: @alfredo_scout

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial