Neden Laktat Testi?

Tüm dünyada organizmanın kapasitesini belirlemede ve bireye özgü antrenman yükü belirlenmede en çok kabul gören ve kullanılan yöntem Laktat Testidir. Laktat testi egzersiz sırasında sporcunun kanındaki laktik asit seviyesinin takip edilerek sporcunun kondüsyon durumunun ve dayanıklılık kapasitesinin belirlenmesini sağlayan bir testtir.

Bilim dünyasında sıkça tartışılan bir konu bu testleri hangi koşullarda yapmak gerektiğidir? Laboratuarda mı sahada mı? Bence bu sorunun cevabı sporcu hangi şartlarda antrenman yapıyorsa testinde o şartlarda yapılması gerektiğidir. Çünkü her zeminin ve koşulun kendine özgün şartları vardır ve bunlar başka koşullara aynen uymayabilirler. Bunun sebebi bu iki zeminde koşu biyomekaniğinin birbirinden farklılıklar göstermesidir. Ya da kış dönemi soğuk hava koşullarında antrenman yapıyorsanız testinde bu hava koşullarında yapılması gerekir. Oda sıcaklığındaki laboratuar koşullarında organizma egzersize doğal olarak farklı yanıtlar verecek ve bu sonuçlar dışardaki hava koşullarıyla örtüşmeyecektir.

Laktik Asit Nedir?

Laktik asit, kaslarda oksijensiz solunum sonucunda yan ürün olarak üretilen maddedir. Bu madde kan yoluyla beyne ulaştığında yorgunluk hissi oluşur.

Her egzersizin sonrasında oluşan bu yorgunluk durumunun egzersizin türüne ve yapılan egzersizin durumuna göre soğuma (esneme) egzersizleriyle desteklenerek dağıtılması gerekmektedir.

Ancak son dönemde halk arasında egzersiz sonrası laktik asidin zararları gibi konular farklı anlaşılmakta ve farklı şekilde yorumlanmaktadır. Bilgiye kolay ulaşma döneminde bilgi kirliliğide ne yazık ki çok fazla olmaktadır.

Laktat Seviyesi Neden Önemlidir?

Egzersiz şiddetinin artmasıyla beraber kasların oksijene olan ihtiyacı da artar. Daha fazla oksijen alabilmek için solunum derinliği ve şiddeti artmış, kalp kaslara daha fazla kan pompalamak için daha hızlı bir şekilde atmaya başlamıştır. Hız arttıkça birikim devam eder ve maks. bir noktaya ulaşır. Bu noktaya Maks. Laktat Seviyesi denir ve bu noktada  egzersiz ancak bir süre daha devam ettirilebilir ,sonra da tükenme meydana gelir. Dinlenmenin başlamasıyla laktik asit seviyesi düşmeye başlar. Laktik asit seviyesindeki azalmanın miktarı süreye bölünerekLaktat Eliminasyon Hızı (Toparlanma)bulunur. Maks. Laktat Seviyesi de  önemli bir kriterdir. Bu seviye ne kadar yüksekse sporcunun zorlayıcı şartlarda devam edebilme kapasitesi de o kadar yüksek olacaktır. Yüksek tempolu oyunlarda devamlılığın sağlanabilmesi için önemli bir faktördür.

Paylaş

Yazar Hakkında

error

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?