Max Kruse Sakatlık Hikayesi

Bugün yeni transferimiz Max Kruse’un sakatlık özgeçmişini inceleyeceğiz. Takımımıza bonservissiz bir şekilde katılan Max Kruse oynadığı süre boyunca adını talihsiz sporcuların arasına adını yazdırmış isimlerden. Futbol hayatını etkileyecek sakatlıklar geçirmesede her sezon ufak-tefek yaralanma hikayeleri var. Gelin hep birlikte inceleyelim ;

İlk Sakatlığı

Max Kruse’un kayıtlara alınmış ilk sakatlığı 2009-2010 sezonunda görünüyor. O zamanlar Bundesliga 2. ekiplerinden St. Pauli de oynayan Max, kamp dönemine denk gelen bu sakatlıkta sağ bacağının uyluk bölgesinde bir ağrı hissetmiş. Bu rahatsızlıktan dolayı 11 gün sahalardan uzak kalan oyuncu 2’de hazırlık maçı kaçırmış.

Lif Yırtılması

Hazırlık döneminin bir bölümünü sakat geçiren Kruse o sezon başka önemli bir sakatlık yaşamamış. 2010-2011’in ilk yarısını da sağlıklı geçiren Kruse birdahaki sakatlığını 4 Nisan 2011 yaşamış. Lif yırtılması tanısıyla 7 gün sahalardan uzak kalmış, 1’de maç kaçırmış.

*2014-2015 senesinde Wolfsburg formasıyla tekrardan lif yırtılması tanısıyla sakatlanmış. Bu sakatlıkta ise 17 gün sahalardan uzak kalıp 4 maç kaçırmış.

Kas Yırtılması (Lif Kopması) Nedir?

Liflerden oluşan kaslar, vücudumuzun iskelet sistemini sararak hareket etmemizi sağlayan yapılardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kasların aşırı gerilmesi veya zorlanması durumunda lif kopması yani kas yırtılması meydana gelebilir. Genellikle sporcularda sıkça karşılaşılan bir durum olan kas yırtılması, liflerin arasında meydana gelen kanamaya denir. Kas yırtılmasının meydana geldiği bölgeyi hareket ettirmenizde herhangi bir engel meydana  gelmez. Ancak bölgede şiddetli ağrı ile birlikte şişlik meydana gelir. Kas yırtılması zorlama nedeniyle liflerde kopma yaşanır ve bu durum kasların zedelenmesine sebep olur.

En Önemli Sakatlıkları

Yazının başında bahsettiğim gibi aslında Kruse’un pek önemli sakatlıkları söz konusu değil fakat ufak-tefek talihsiz yaralanmaları olmuş. Bunlar antrenman eksikliğinden, ısınma problemlerinden, maç günü travmalardan yaralanmaları olmuş.

Dikkat çeken iki tane sakatlığı var. Max Kruse iki kere dizinden ameliyat olmuş. Birini Borussia Mönchengladbach formasıyla 2014-2015 sezonunun ilk yarısında 25 gün sahalardan uzak 5 maç kaçırarak diğerini ise 2016-2017 sezonun ilk yarısında Werder Bremen formasıyla 77 gün sahalardan uzak kalarak 10 maç kaçırmış.

Diz Bağ Ameliyatı

Werder Bremen resmi sayfası

2016-2017 sezonunda ameliyat olan Kruse için Werder Bremen’in resmi internet sayfasından yazılı bir açıklama yapılarak ameliyatın iyi geçtiği söylenmiş. Ameliyatın ardından direkt kulüp doktoru ve rehabilitasyon sürecine başlanacağı söylenmiş.

Köprücük Kemiği Kırılmış!

Max Kruse’un 2017-2018 sezonunun ilk yarısında köprücük kemiğini kırarak 31 gün sahalardan uzak kalmış. Bu süreçte 4 resmi maç kaçıran Kruse sakatlıktan sonra sahaları güçlü bir şekilde dönmüştür.

Köprücük kemiği omuz yapısının bir parçasıdır ve omuzla gövdenin ön tarafta bağlantısını sağlar. Aynı zamanda hemen altından kola giden çok sayıda hayati damar ve siniri de korur. Bu kadar yakın olmasına rağmen bu damar ve sinirler kırıklarda nadiren yaralanır.

Köprücük kemiği kırıkları çoğunlukla konservatif (cerrahi dışı) yöntemlerle tedavi edilir. Çünkü konservatif tedavi ile kırığın kaynamama olasılığı % 10 lar civarında iken operasyon sonrası bu oran % 30 lara çıkmaktadır.

Köprücük Kemiği Kırığı

Hocam Kruse Kronik Sakat mı ?

Hayır kronik sakat değil. Sosyal medyada ve Fenerbahçe’nin iyiliğini istemeyen her yerde çıkan kronik sakat ibaresi kesinlikle yanlıştır. Fakat kulüp doktorları çok dikkatli olmak zorunda neden diye soracaksanız; Kruse sakatlıkların bir çoğunu ya kamp esnasında ya da sezonun ilk yarısında geçirmiş. Bu konuda dikkatli olunursa sadece başına gelebilecek talihsiz sakatlıklardan başka hiçbir sakatlığı olmaz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial