Luiz Gustavo Dias Scout Alfredo (@alfredo_scout) Eylül 2019

Marsilya teknik direktörü Andre Villas-Boas: ”Luiz Gustavo’nun yaptıklarıyla burada bir karizması vardı ve bizim için çok önemli bir futbolcuydu. Sistemi onun etrafına kurmuştuk. Gustavo’yu çok özlüyoruz.”
Marsilya eski teknik direktörü Rudi Garcia: ”Luiz Gustavo bu kulübe damgasını vuracak bir oyuncu.”
Bu ikisi dışında Marsilya taraftarının Gustavo’ya yaptığı koreografiye hepiniz aşinasınız zaten. Böyle bir oyuncu bize gelmek için elinden geleni yaptı. Bu transferin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
Her şey tamamdı ama geçen seneden kalan bir korku vardı. Luiz Gustavo Fenerbahçe’de nasıl bir performans sergileyecekti ? Bakalım istatistikler ne diyor.
• Luiz Gustavo, %96,9 başarıyla 98 pas yaparken; 2 top çaldı ve girdiği 9 ikili mücadelenin 7 tanesini kazanarak maçın yıldızı oldu.
• Luiz Gustavo, 13 uzun pas denemesinde 11 başarı bularak (%85 başarı) uzun pas konusunda sezonun en iyi rakamlarından birine imza attı.
Hem istatistikler hem de Ankaragücü maçındaki performansı bize şiir gibi bir futbol oynadığını gösterdi. Geriden oyun kurabilmesi, bekler ileri çıktığında stoperlerin arasına girip savunmayı üçlemesi, tacklingleri, pas tercihleri ve isa- betli pas oranı, 2. maçı olmasına rağmen takımla uyumu, verdiği mücadele ve 12 km koşması hem bizi hem de özellikle Ersun Hocayı çok mutlu etmiştir. Bu kadar Gustavo yeter, takıma dönelim.

Oyuncu Ratingleri

Yukarıda gördüğünüz üzere oyuncu ratingleri, takım dizilişleri, değişiklik yapan ve kart gören oyuncuları gösteren bir resim var. Bu ratingler sadece istatistik bazında olunca sırf gol attığı için Vedat Muriqi 9.3 almış, maçın en iyisi olmayı hak eden isim Luiz Gustavo ise 7.5 almış. İşin en ilginç kısmı ise Deniz Türüç’ün o performansla 7.6 alması olmuş.

Oyuncu Saha İçi Dağılımları

Başakşehir maçından sonra daha farklı dağılım olduğu belliydi, bu da bunun kanıtı olmuş. Tolga ve Kruse olduklarından daha önde, Vedat daha geride. Stoperlerden ise Zanka aynı ve partnerinin bir tık önünde. Hoca bu maçta Adil Rami’yi denedi, bence doğru da yaptı. Ancak uzun süredir oynamayan Adil Rami sadece 45 dakikalık performans sonrası, dünyanın en kötü stoperi gibi bir algı oluştu. Rami’nin mental sorunlarından ve Marsilya’daki performans düşüklüğünden dolayı transferine ilk karşı çıkan bendim. Ancak Rami’nin geldiği günden beri fiziğindeki sıradışı değişim ve oynama isteği benim hoşuma gitti. İyi mentaliteye sahip bir Rami’nin oyun bilgisi, güçlü fiziği ve kusursuz hava hakimiyeti ile ligimizde fark yaratacağını düşünüyorum. Ondan bu çabayı beklemiyordum. Maç performansı ile ilgili ise günah keçisi ilan edildi, ama ben herkesten daha farklı bir perspektifte bakıyorum olaya. Hoca Rami’ye geriden oyun kurma görevi vermiş ve doğru da yapmış. Rami bunu geçmişinde çoğu takımda yaptı, özellikle uzun toplarda çok iyidir. Ancak bence Rami’nin hata yapmasında etrafındaki oyuncuların her maç sonrası her yazımda vurguladığım PAS ALMA sıkıntısının büyük payı olduğunu düşünüyorum. Top bizdeyken bazı oyuncular boş alanlara hareketlenmektense sanki top rakipteymişte markaj yapıyorlarmış gibi pozisyon alıyorlar. Az önce bahsettiğimiz gibi Zanka ilerde ve Rami son adam olunca, bu iki ağır adam kaptırılan topa yetişemedi ve topu ağlarımızda gördük…

Genel İstatistik

Bu genel istatistik bize Fenerbahçe’nin top ayaktayken sürekli oyununun üstüne koyan (önceki yazılarımda paylaştığım istatistikleri baz alıyorum), top ayağındayken çok iyi ama rakipteyken sorunları olan bir takım olduğunu açık olarak ifade ediyor. Rodrigues, Kaptan Emre, Gustavo, Kruse vs gibi oyunculara sahip olunca rakibin 5 katı miktarında (20 Başarılı adam geçme) adam geçme istatistiği yakalamış Fenerbahçe. Aslında oynamaya çalıştığımız pas oyununda daha yüksek oranda (bu orana rağmen çok fazla pozisyon yakaladık) topa sahip olmak istediğimizi düşünüyorum ama 67-68 bandını sanırım bir Gazişehir maçında geçebildik. İlerleyen zamanlarda derbiler dışında %75 in altına düşeceğimizi san- mıyorum. Geri kalanlara daha detaylı bakalım.

Gol Girişimleri

Yukarıdaki istatistikleri koyma sebebim Gole Çevirme Oranı. Bakın Fenerbahçe oyunu tamamen 3. bölgeye yıkıp (Ersun Hocam çok sever) 30 şut girişiminde bulunmuş. Bu inanılmaz bir sayı. Ancak gole çevirme oranı %6 … Bu da inanılmaz düşük. Fenerbahçe’nin geçen seneki gole çevirme oranındaki başarısızlığı, fırsatları harcama konusundaki başarısı devam etmekte. Bu konuda geçen seneden fark ise bitiriciliği ve mentaliteleri daha iyi oyunculara sahip olmamız. Ancak bu böyle gitmez, özellikle Kruse artık şeytanın bacağını kırmalı.

Pas Tipleri

Fenerbahçe neredeyse rakibinin 2 katı kadar pas yapmış. Muhtemelen çalışmalar bunu 3 katı yapmak yönünde sürüyordur, sistem oturuncada bu yaşanacak. Dikkat çekmek istediğim nokta ise, bu maç özellikle kural hatasından ötürü iptal edilmesi gereken Alanya maçından ziyade, Fenerbahçe sadece kısa pasları değil, Gustavo-Emre gibi oyuncuların katkılarıyla uzun ve ara paslarıda kullandı. Özellikle de Altay’ın topu 3. bölgede daha çok tutmamız için “yeri geldiğinde” uzun oynaması ise çok hoşuma gitti. Bunun aksi oyun, rakibi bizim 1. bölgemize çekip, baskı yememize sebep olabilirdi. Elimizde Muriqi gibi topu indirip, arkadaşlarına servis edebilecek bir oyuncu varken bu oyunu oynamak gerek zaten. Peki Muriqi’yi tutarlarsa ne olacak ? Muriqi’den tek kişi o hava topunu alamaz, birden fazla adam giderse de kaleci Altay onu görüp, boştaki oyuncuya atmalı. Ayrıca rakibin 7 katından 1 fazla orta açmamız, ancak “direkt” kafayla gol atamamamız içler acısı.
Genel istatistikte de görüldüğü üzere hava hakimiyetimiz düşük, elde Vedat- Zanka-Rami-Tolga hatta bazen eklenecek Serdar gibi oyuncular varken bu zayıf noktamızı güçlendirmeliyiz. Son olarak ise top çalma konusunda beğendiğim tek isim Gustavo. Fenerbahçe’nin 2 kanat oyuncusunun savunmayla zaten ilgisi yok, ama Dirar ve Moses kanatları alırsa bu konuda etkinliğimiz artacaktır. Takım savunmasının oturmamasını anlıyorum, çünkü bunun için öncelikle herkesin kendi mevkisinde oynaması, sonrasında ise belli kemik bir takımla oynanması gerekiyor. Sakatlar dönünce, hocanın aklındaki on bir ile devamlılık yakalanınca istenen pas oyunu ve takım savunması oturacaktır. Sonra üstüne koyarak devam ettikçe, Fenerbahçe’nin oyunu üst düzey bir hale gelecektir.

Oyuncu İstatistikleri

Yukarıdaki oyuncu istatistiklerinde isabetli paslara bir bakın derim. Jailson %100 başarı yakalayarak hiç pas atası yapmamış. Bu inanılmaz bir şey, inanılmaz dememin bir sebebi ise Jailson’un sadece yan pas yapan bir oyuncu olmaması. Ancak Jailson’un 3 katından fazla pas atan Gustavo ise 95 pas atarak takımdaki en çok pas atan oyuncu olmuş ve buna rağmen %96 gibi inanılmaz bir oranla takımdaki en yüksek 2. pas isabetine sahip olmuş. Vedat dışında herkesin isabetli pas oranı çok iyi, o da bu oranı yükseltecektir. (Sadece 10 dakika oynayıp, 2 pas atan Tolgay’ı değerlendirmeye almadım)
Top çalma konusunda sorunumuzdan bahsetmiştim. Topun ayağımızda olması faktörüde tabii ki bu oranın düşmesinde pay sahibi ama sadece bu değil. Takımda en yüksek top çalma sayısı sadece iki. Bunlarda Gustavo-Dirar ve Jailson.
Bu istatistikteki ikili mücadelelere bakalım. En çok ikili mücadeleye Vedat’ın girmiş olması hem dikkat çekici hem de onun adına iyi. 20 ikili mücadeleye girip, 9 unu kazanmış. Hava hakimiyetimizde sorun olduğunu konusunda yukarıda bahsetmiştim ve istatistiklerde beni bu konuda destekliyor. Jailson-Garry ve Kaptan Emre’nin fiziklerinden dolayı bu konuda başarısız olmaları çok doğal, ancak Ozan’ın yerden girdiği 7 mücadelenin 5 ini kazanması çok iyi bir durumken, havadan mücadeleye bile girmemesi çok ilginç. Sonuçta oyun tamamen yerden oynanmadı bu maç. Onun dışında Rami-Tolga-Deniz üçlüsünün havadaki etkinliklerini daha çok arttırmaları gerek. Tüm yük Vedat’a binmemeli. Fenerbahçe’nin duran toplarda havadaki tek silahı Vedat, savunmadaki tek kalkanı Zanka olmamalı.
Son olarak Fenerbahçe’nin güçlü ve zayıf yönlerinden bahsedip yazıyı bitirelim.


Güçlü Yönleri:
• Oyuncu Kondisyonu
• Press gücü
• Pas isabeti ve çeşitliliği • Hızlı oyun
• Yaratıcılık
• Poziyon yakalama
• Mücadele


Zayıf Yönleri:
• Takım savunması
• Bireysel oyuncu hatası • Pas almama
• Pozisyonu gole çevirme

Kaynak: @FutStat, SofaScore, WhoScored

@alfredo_scout

Paylaş

Yazar Hakkında

error

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?