Kolarov’un Sakatlık Hikayesi

Fenerbahçemizin gündeminde olan ve transferi bitti denilen Kolarov’un sakatlık geçmişine bakacağız. Sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İlk Sakatlık

Kolarov’un kayıtlara geçen ilk ciddi sakatlık/yaralanması 2012-2013 sezonununun ilk yarısında gözüküyor. Kolarov henüz 24 yaşında genç, dinamik ve halen gelişime açık bir oyuncu iken talihsiz bir ayak bileği sakatlığı geçiriyor. Şansı yaver giden oyunculardan olan Kolarov bu süreçte sadece 1 maç kaçırıyor.

2012-2013 Sezonu

24 yaşını dolduran 25 yaşından gün alan Kolarov kariyerinin ilk ciddi yaralanmasını 2012-2013 sezonununda diz yaralanmasıyla alıyordu. Tam 26 gün sahadan uzak kalan Kolarov kayıtlara göre 6 resmi maç kaçırmış. Araştırmalarıma göre; Menisküs Yırtığı teşhisi konan Kolarov 26 gün sonra sahalara yeniden dönmüş.

Nedir Menisküs?

Menisküsler diz ekleminde yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia arasında yer alırlar. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tane menisküs bulunur.

Menisküs yırtıkları nasıl oluşur?

Futbol sırasında sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında menisküs yırtığı  oluşabilir
Futbol sırasında sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında menisküs yırtığı oluşabilir

Gençlerde ve ileri yaştaki bireylerde menisküs yırtıklarının oluş şekli farklıdır. Gençlerde, menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gerekir. Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar buna örnektir.

2014-2015 Sezonu

Önceki sezon toplamda 7 maç kaçıran Kolarov bu sezon daha ağır geçecek bir yaralanmayla karşılaşmış ”Baldır Kaslarında Zorlanma Yaralanması” . Çok komplike bir rahatsızlık olan Calf (Baldır) Zorlanması’nı daha önceki yazımda dile getirmiştim. Bu rahatsızlık yüzünden 33 gün sahalardan uzak kalan Kolarov tam 7 maç kaçırmış.

Vücuttaki tüm kaslar strain(zorlanmaya) maruz kalabilir.Baldır zorlanmasında olduğu gibi (calf strain’i) kas zorlanmaları ’kasım çekti’ diye tabir edilir.

BALDIR ZORLANMASI,BALDIR YIRTIĞI NE ZAMAN İYİLEŞİR /CALF STRAİN’İ NE ZAMAN İYİLEŞİR ?

Grade  I: Birinci derece ya da hafif yaralanmadır.Yaralanma anında keskin bir ağrı hissedilir ve aktiviteye devam ettikçe ağrı hissedilir.Güç kaybı az olmakla birlikte, kas liflerinde % 10’dan daha az kopmalar mevcuttur.Grade 1 baldır zorlanması 1 ile 3 hafta içinde spora dönmesi beklenebilir.

Grade II: Güç kaybı ve eklem hareket  açıklığında azalma mevcuttur. Belirgin ağrı, şişme ve sıklıkla morarma gözlenir.Kas liflerinde  % 10-% 50 arasında hasar vardır 3-6 hafta arasında spora dönüş yapılması beklenir.

Grade III: Üçüncü derece ve en ciddi yaralanmadır, kast liflerinde  kopma mevcuttur ve genellikle bir hematom ile birlikte görülür. [13] Ağrı, şişme, hassasiyet ve morarma yaralanma anından birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.Grade 3 baldır yırtığı sonrası iyileşme tamamen kişiye ve tedaviye bağlı olup 2-3 ay arasında spora geri dönüş yapılabilir.

2014-2015 Sezonundan Sonrası?

Bu ağır sakatlıktan sonraki senelerde pek önemsenmeyecek düzeyde sakatlık geçiren Kolarov gerçekten profesyonel bir oyuncu. Kendine iyi bakan tüm sakatlıklarından hızlı dönen Kolarov’un sakatlık hikayesinde 2018-2019 sezonunda iki sakatlık daha gözüküyor. Biri ayak kırılması ve zorlanmaya bağlı bir yaralanma. Her iki rahatsızlıkta 18 gün sahalardan uzak kalan Kolarov sevindirici bir şekilde ayak kırılması rahatsızlığından hızlı bir şekilde dönmüş. Futbolcularda ayak kırılmasının hayatlarına etkilerini daha geniş bir şekilde başka bir yazımda dile getireceğim.

Kolarov sağlıklı mı?

Sporla uğraşan her insanda sakatlık riski vardır. Kolarov 33 yaşında olmasına rağmen çok ama çok profesyonel bir futbolcu. Her sakatlığını hızla atlatmış. Profesyonel ve sistematik bir şekilde sahalara dönmek için çalışmış. Bundan sonraki futbolculuk hayatında başarılar diliyorum. Gelirse yaşına bakmadan çok büyük katkı vereceğini düşünüyorum.

Paylaş

Yazar Hakkında

error

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?