Datome’nin sakatlığı ne?

Bildiğiniz üzere Fenerbahçe Beko Euroleague’de talihsiz bir sezon geçirdi. Bu sene normal sezonu iyi geçiren takımımız playofflara ardından dörtlü finale yükselme başarısı gösterdi. Fakat normal sezonun başında Tyler Ennis’in aşil tendonun kopması, sonrasında Lauvergne’nin bir türlü geçmeyen ve sürekli nüks eden sakatlığıyla başlayan sakatlıklar serisi en önemli silahlarımızdan Datome’nin de talihsiz bir şekilde sakatlanmasıyla devam etti.

Kulüpten sakatlık sonrası resmi açıklama geldi.

Kulübümüzün resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Datome’nin sağ alt baldırında kas yaralanması yaşadığı söylendi. Peki bu sakatlık ne ve neden bu kadar etkili oldu ?

Calf (Baldır) Strain’i (Alt Baldır Zorlanması, Baldır Yırtığı) Nedir?

Calf kasları topuktan başlayarak dize kadar uzanan kas grubudur. Halk arasında baldır veya alt baldır ağrısına sebep olan nedenlerden biridir. Calf straini baldır kaslarının aşırı gerilmesine bağlı olarak baldır liflerinin kopmasına veya yırtılmasına verilen isimdir. Yaralanma hafif olabileceği gibi ciddi bir sakatlığa neden olabilir. Zorlanma 3 grupta incelenir. Grade 1, Grade 2 ve Grade 3.

Kısaca zorlanmaya bağlı lif kopmalarının grup incelemerinde; Grade 1 de kas liflerinin yüzde 10’u koparken, Grade 2 de yüzde 10 ile 50 arasında yırtılmalar oluşur. Grade 3 de ise liflerin yüzde 50’si ile tamamı kopabilir.

Datome’de görülen evre grade 2’ydi.

Neden Final Four’a yetişemedi ?

Grade 2 evresinde güç kaybı ve eklem hareket açıklığında azalma mevcut olur. Belirgin ağrı, şişme ve çoğu zaman morarma gözlenir. Kas liflerinde yüzde 10 ile yüzde 50 arasında hasar olduğundan dolayı iyileşme de geç görülür.

Kulüp doktorlarının ve fizyoterapistlerin yoğun çabasına rağmen profesyonel sporcularda bile iyileşme süresi en az 3 haftadır.

Datome’ye geçmiş olsun diyor, bir an önce parkelere dönmesini temenni ediyorum.

Paylaş

Yazar Hakkında

error

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?