Çıkış

Bağımsız bir Fenerbahçeli olarak, Ali Koç Başkanlığında futbolda geçirdiğimiz üç yılı objektif olarak eleştirmek ve gelecek dönemde nelerin olumlu anlamda gelişmesi gerektiğini irdelemek istedim.

Ali Koç Başkan seçildiğinde 4 yıldır şampiyonluktan uzak, yıllardır Şampiyonlar Ligine katılamayarak eski havasını kaybetmiş ve finansal olarak iflas etmiş bir Fenerbahçe devraldı öncelikle bu tespiti yapmamız şart.

Ali Koç bugün itibariyle FBSK Derneğine sponsorluklar hariç tam 700M TL koymuş durumda. FFP ve Bankalar Birliği kıskacındaki Futbol AŞ de ise kendini çeviren bir yapıya ulaşmaya çalışılıyor ancak geçen üç senede sportif başarı sağlanamadığı için sınırlı oyuncu satışı dışında finansal kaynak yaratılamadı.

Önümüzdeki dönem ne pahasına olursa olsun Futbol AŞ’nin Dernekten alacağı olan 2Milyar TL tahsil edilerek banka borçları sıfırlanmalı ve harcama limiti ve FFP kıskacından çıkılarak Futbol AŞ hakettiği üst düzey kadrolara kavuşturulmalıdır.

Ali Koç’un Fenerbahçe sevgisi ve başarılı olma isteği konusunda kimsenin şüphesi yok, cebindeki parayı Fenerbahçe’den esirgemiyor öncelikle hakkını teslim edelim ancak bu Fenerbahçe’ye başarı getirmeye yetmiyor. Neden?

Öncelikle Başkan Ali Koç’un kollektif anlayışa sahip bir yönetim sistemi tercih etmediğini görüyoruz. Listesinde olup istifa eden ve istifa etmeyip ortalarda görülmeyen isimler bize yönetim anlayışında bir sorun olduğunu gösteriyor. Başkana yakın isimler her ne kadar ayrılan isimleri suçlasa da tarafsız gözler neyin ne olduğunu görüyor. Ali Koç kendi ailesine ait bir şirketi değil, milyonların gönül verdiği bir Spor Kulübü yönettiğinin farkında olması gerekiyor. Bu sebeple etkili isimlerden teşekkül etmesini beklediğimiz yeni yönetim kurulunu katılımcı ve demokratik bir yönetim anlayışı ile yönetmesi gerektiğine inanıyorum.

Ali Koç, her ne olursa olsun Fenerbahçe Futbol takımının başına artık tanınmış başarılı bir yabancı hoca getirmek zorundadır. Geçen yıl yaşanan hoca fiyaskosun taraftar nezdinde tek telafisi budur. Liyakat sahibi hocalar takımı yönetmeli, Başkan başarısızlıkta sorumluluğu üzerinden atmalıdır.

ALi Başkan eleştiriye açık olmalıdır. Çevresinde saf tutmuş başkandan çok başkancıların, başarısızlığa bahane bularak Başkanın kendisini rahat hissetmesini sağladıkları sanal ortam taraftarda karşılık bulmadığı için, insanların 3 yılda alınmış sıfır kupa sebebiyle kendisine yönelttikleri haklı eleştirilerin altında farklı ajandalar aramaktan vazgeçmelidir. Başkan mümkünse çevresini saran bu kişilerin kulüple ilişiğini kesmelidir.

Ali Başkanın tek çıkışı futbolda başarıdır; futbolda başarı liyakat sahibi meslek erbaplarının teknik ekibe katılımı, katılımcı yönetim anlayışı, etkin isimlerden olusturulan bir yönetim ve taraftarla doğru insanlar tarafından yönlendirilen güclü ve saglikli bir iletişim ile yakalanacaktır.

Cengiz YILDIZ

Paylaş

Yazar Hakkında

error

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?