Ahmet Ercanlar ile Söyleşi

Eski Hürriyet gazetesi yazarı ve Fenerbahçe muhabiri, Asist Analiz Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Ercanlar ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi isteğimizi kırmayıp bize içtenlikle cevap verdiği için teşekkür ederiz.

1- Yazılı ve görsel Medyada Fenerbahçeli muhabir ve basın mensuplarını kimler,  hangi kriterlere göre seçerek görevlendiriyor?

Tamamen şans. Bir Fenerbahçe muhabiri 1.85 boyunda kumral, 200 kitap okumuş, Fenerbahçe tarihi ezbere bilir diye bir kriter yok. Ben iletişim fakültesinde gazetecilik bölümünden mezunum. Benim dönemimde iş olanakları daha fazlaydı. Fenerbahçe’yi çok seviyordum ve içinde olmak istedim. Gece gündüz çalıştım. Başıma onlarca olay geldi. Her defasında daha çok çalıştım. Hala da çok çalışıyorum. Her anımda işimi düşünürüm. Mevcut Fenerbahçe muhabirleri de kaderin bir oyunu olarak oradalar.

2- Bir medya mensubu olarak Fenerbahçeli olmanız sebebiyle meslekte yaşadığınız zorlukları bizimle paylaşır mısınız?

Fenerbahçeliysen baştan fanatik ilan ediliyorsun. Diğerleri gibi sinsice yapamıyorsun bu işi. Fenerbahçe’nin kulüp yapısında da sinsilik yok. Muhabirin de nasıl olsun ki. Çok ciddi baskılara uğradım. Çok fazla iftiraya maruz kaldım. Bu iftiralara karşı yanıt bile vermedim çoğu zaman. Yanıt verince önemsemiş oluyorsun. Eski bir yönetici, bir transfer duyumcusuna benim Ali Yıldırım’dan para aldığımı söylemiş. O da yazmış. Adama baktım kelli felli. Benimle dostummuş gibi arayıp sohbet ediyor. Ama el altından bu iftirayı yayıyor. Ne diyeyim? Ben mi utanayım o mu utansın? Böyle o kadar çok iftira oldu ki. Gülüp geçiyorum. 

3- Hürriyetteki görevinizden ayrılma sürecinde yaşadıklarınızı paylaşır mısınız, ayrıldığınız için pişman mısınız, kırgınlıklarınız var mı?

Hiç pişman değilim. Aksine çok mutluyum. Hürriyet benim için Doğan grubunun elindeyken mükemmel bir yerdi. Patronlarımı seviyordum. Güzel bir yerdi. Onlar gittikten sonra her geçen gün bozuldu. Umarım toparlar. Bana Ali Koç hakkında yazdıkların nedeniyle baskı uygulamaya çalıştılar. Kabul etmedim bunu. Ali Koç’u insan olarak çok seviyorum. Çok kıymetli bir adam. Fenerbahçeliler değerini bilsin. Çünkü köprüden önceki son çıkış Ali Koç. O duruşu göstermesem bugün satılmış bir adam olarak aynaya bakamazdım.

4- Sosyal medyada etkin olabilmek ve ezeli rakiplerle bu mecrada etkin bir şekilde mücadele edebilmek için neler yapılmalı?

Fenerbahçeliler kayıkçı kavgalarını bırakmalı. Aziz Yıldırımcı, Aykut Kocamancı, Ali Koç’cu, Ersun Yanalcı. Adına ne derseniz deyin hepsi bu kulübe zarar veriyor. Sadece Fenerbahçe diyenler kalsa bu kulüp çok daha iyi olur. Fener Ol’da kendini Aziz Yıldırımcı olarak tanımlayanlardan sosyal medyada en azından yardım edeni görmedim. Hiç biri yardım etmedi demiyorum. Takip ettiklerimden görmedim. Sen Aziz Yıldırımspor’u mu yoksa Fenerbahçe’yi mi tutuyorsun? Ayıp arkadaş. Bu ne kindir? Bu nasıl bir kişilere bağımlılıktır. Bu kafalardan kurtulmak gerek. 

5- Camiada sıkıntısını çektiğimiz birlik ve beraberliği sağlayabilmek için neler yapılmalıyız, Fenerbahçe yönetimine önerileriniz nelerdir?

Fenerbahçe yönetimi acilen futbolda başarıyı yakalamalı. En azından bozguncular susar. 

6- Fenerbahçeli medya mensupları arasında yaşanan bölünmelerin sebebi nedir, birliktelik için önerileriniz nelerdir?

Bir kısmında seçimde Aziz Yıldırım’ın kazanacağına inanıp onu destekleyince Ali Koç’u destekleyenlerin kollandığı anlayışı var. Şahsen Aziz Yıldırım döneminde yasaklıyken bile onlarca özel haber yaptım. Bu mazareti kabul etmiyorum. Ki gerçek de değil. Kahvede pişpirik oynarken özel haber ayağına gelmez. Çalışacaksın. Ego, kıskançlıklar, cehalet, kibir…Hepsi var. Birlik olamazlar. Yumruk yumruğa gelmesinler yeter. 

7- Önümüzdeki yıl mutlak şampiyonluk yaşamalıyız, bu yolda yönetimimize, taraftarlarımıza ve medya mensuplarına söylemek istedikleriniz, önerileriniz nelerdir?

Birlik olun, bu camia Türkiye’nin aynası gibi. Türkiye’de mali kriz var, Fenerbahçe’de de var. Türkiye’de huzur varsa Fenerbahçe’de de var. Belki Fenerbahçe iyi olunca Türkiye de iyi oluyordur. Hatta bence öyle.

8-Son olarak bu mesleğe yıllarınızı vermiş bir muhabir olarak FenerAjans.com’un geleceğini ve potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Eleştiriniz, tavsiyeleriniz var mı?

Dürüst işler yaparsanız, gündemi iyi takip ederseniz, insanların kişiliğine, karakterine değil yaptıkları işlere odaklanırsanız önünüz açılır. Çok çalışın, iyi haberler yapın. Bu tarz oluşumlara ihtiyacımız var. Desteklerim elimden geldiğince.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial